Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klamorna, hradiště

Klamorna je skalní hrad/hradiště směrem na východ od obce Dneboh (okr. Mladá Boleslav) v CHKO Český ráj. Nachází se asi 600m od Drábských světniček a jen asi 200m od Píčova (Komárkova) statku na plošině Příhrazských skal. Od roku 1958 je Klamorna chráněnou kulturní památkou.

Nejstarší osídlení Klamorny je podle archeologických nálezů kladeno již do středního eneolitu, tzn. asi 3000 let před Kristem. Klamorna byla pravděpodobně soustavně osídlena až do 3. století před Kristem. V 9. století po Kristu vznikl na Klamorně šíjový val.

Od druhé poloviny 13. století – v období posledních Přemyslovců - byla Klamorna spolu s Drábskými světničkami, Starými Hrady a Hynštou součástí pevnostní soustavy na okrajích vrchu Mužský. Klamorna pak zanikla. V období husitských válek, kdy okolí ovládali přiznivci a snad i bližší přátelé Jana Žižky z Trocnova – bratři Bernart a Bartoš z Valečova, byla na krátkou dobu obnovena.

Hrad stál na pískovcovém výběžku okraje Příhrazských skal. Od skalní plošiny nedaleko Píčova statku je oddělena úzkou šíjí. Tuto šíji přehrazuje val, který byl prý založen již jako součást pravěkého hradiště. V jižní straně výběžku se dochovala ve skále vytesaná cisterna. V zadní části výběžku se nachází rozsedlina s místnostmi. V jedné z nich (dle pramenů ve dvou) se dochoval kamenný stůl.

Klamorna je přístupná pěšky po odbočce z červené turistické značky vedoucí od Drábských světniček okolo Píčova statku (ze 16. století; naposledy obýván na počátku 50. let 20. stol.. Nejprve Komárkové založili hospodářský statek, přežili Bílou Horu a rekatolizaci, přežili zde i 1. a 2. světovou válku – pan Píč si vzal jednu z dcer hospodáře Komárka – co už ale nepřežili byli komunisti) až k Valečovu. Lze ovšem také vystoupat roklí či skalní průrvou přímo od parkoviště na okraje obce Dneboh k Píčovu statku a odtud již jen asi 100/200 m na Klamornou / Klamornu. Ze skal s převýšením 100 m je výhled západním směrem na Pojizeří a Ralskou pahorkatinu.

    Zpracováno při použití textu https://cs.wikipedia.org/wiki/Klamorna

foto (c) t.kordač, 2018