Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nístějka

Dlouho jsem o tomto hradu mezi přáteli jen mluvil. Především proto, jak výjimečné je jeho umístění jako nejvýše položeného hradu v povodí Jizery. Konečně jsem ho tedy mohl dokumentovat.

Zřícenina hradu stojí na úzkém skalisku při soutoku Jizery a Vysockého potoka, asi 4 km severně od Poniklé. Terén a skály jednoznačně určují jeho dispozici – v řadě za sebou položených budov. Jen ze severozápadu, odkud byla jediná schůdná přístupová cesta k hradu, byl vybudován šíjový příkop a přístup do hradu ještě chránila věž, jejich větší zbytky se dochovaly. Hradní palác stál na nejzazší části skalního ostrohu, který byl od střední části hradu s pravděpodobným nádvořím oddělen také příkopem – zde ovšem vyhloubeným ve skále.

Nístějka byla tedy spíše malým hradem (srovnatelným, co do polohy a dispozice s Vlčincem, či Homberkem).

Počátek hradu je kladen do poloviny 14. století. Byl postaven pravděpodobně pro Heníka z Valdštejna. Ten se okolo roku 1369 píše „z Nístějky“. Počátkem 15. století jsou již majiteli hradu Vartemberkové, ve druhé čtvrtině 15. stol. jsou majiteli Jenštejnové – Václav a po něm Mikuláš Nístějka z Jenštejna. Dle archeologických průzkumů z 20. století hrad vyhořel již koncem 15. století, ostatně počátkem 16. století ho prameny zmiňují již jako pustý.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;

 foto © t. kordač