Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sovinec

Hrad se nachází na širokém ostrohu nad městečkem Sovinec. V kraji se ve druhé polovině 13. stol (období vrcholící kolonizace země) střetávaly zájmy olomouckých biskupů se zájmy zeměpanskými. Hrad se prvně uvádí k roku 1333 a jeho zakladateli byli bratři Vok a Pavel ze Sovince.
Původní rozsah hradu nebyl velký. Na skalní plošině stála vysoká válcová hláska, která měla osmihranný základ. Vedle hláska byla menší obytná budova – palác a na konci plošiny předsunutá strážní věž s bránou.
Páni ze Sovince podle právní knihy Ctibora Tovačovskho z Cimburka patřili mezi 15 starobylých moravských rodů – např. Boskovicové, Cimburkové, Pernštejnové. Rod pánů ze Sovince držel hrad i v době husitských válek a pak i koncem 15. stol., kdy hrad získal příslušník vedlejší linie rodu Ješek Pňovský ze Sovince. V té době k panství hradu náležela dvě městečka a 18 vsí. Dílčí úpravy a přestavby vedl nejvyšší zemský (moravský) sudí – právě zmíněny Ješek Pňovský ze S.
Po roce 1540 pak již musí paní ze Sovince pro dluhy hrad a panství prodat. Prodali je Kryšofovi z Boskovic a na Třebové. Ten a jeho potomci drželi hrad do roku 1578, kdy je vnuk Kryštova – Jan z Boskovic a na Sovinci prodal Vavřinci Ederovi ze Štiavnice – bohatému uherskému šlechtici. Dědička pana Vavřince – Anna ze Štiavnice a na Sovinci se po otcově smrti provdala za Jana staršího Kobylku z Kobylího. Ten byl horlivým evangelíkem a jedním z 30 direktorů v letech 1618 – 1620, kteří spravovali zemi. Po porážce stavovského povstání Jan Kobylka sice zachránil život, ale hrad Sovinec musel velmi pod cenou prodat Řádu německých rytířů.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl II., Severní Morava, kolektiv autorů pod vedením univ. prof. dr. Františka Spurného, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1983.
 
foto (c) i.šimonovská-tomášová, 2016