Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kanice, zámeček

Ves Kanice je poprvé doložena v r. 1325 za majitele Děpolta z Rýzmberka. Pravděpodobně on nebo jeho potomek vybudovali nad Kanicemi malý hrad, který pojmenovali Nový Rýzmberk (ovšem od počátku 15. století se tento hrad nazývá spíše Netřeb – jméno kopce, na kterém stojí). Až do druhé poloviny 15. století sloužil hrad Netřeb jako sídlo držitelů statku Kanice, do jehož příslušenství se v r. 1382 uvádí poprvé i tvrz v Kanicích.

Kanické zboží drží od konce 14. století starý rod v rytířském stavu - vladykové Kaničtí z Čachrova. Ti hrad Netřeb opustili a přesunuli své sídlo do vsi Kanice na pohodlnější tvrz, kterou si k tomu účelu nejspíše počátkem 16. století upravili.
V roce 1528 přejímal kanický statek Jan mladší Kanický z Čachrova v tomto rozsahu- tvrz, dvůr a ves Kanice, pustý hrad Netřeb, ves Příkřice a Přívozec s tvrzí a dvorem.
Po roce 1603 držel kanický statek Zikmund Kanický z Čachrova (+1618), který v r. 1595 přikoupil část vsi Hradiště a podporoval odbojné české stavy. Jeho syn Jiřík rovněž podporoval stavovské povstání, ale protože stihl včas přestoupit na římské katolictví, zůstaly mu Kanice i po Bílé hoře.
Pravděpodobně ještě Kaničtí přestavěli ve druhé polovině 17. století zdejší tvrz na barokní čtyřkřídlý, většinou jednopatrový zámek se čtvercovým dvorem, kolem něhož vede v přízemí chodbička, otvírající se na každé straně do dvora třemi oblouky. V přízemí dosud jsou nízké klenuté místnosti pro čeleď a komory pro různé potřeby, v prvním patře obytné pokoje.
Pozdějšími držiteli byl např. František Josef Černín, nebo Jan Josef Hildprandt z Ottenhausen.
Kolem zámku byl kdysi udržován větší anglický park. I jeho stav dnes lze vidět na fotografiích.
Okolo roku 1815 získal Kanice Laurenz Perger, který byl téhož roku povýšen do rytířského stavu. Jeho potomek Rudolf von Perger (*1869) je pak o 100 let později povýšen do stavu svobodných pánů (baroni). Tomuto rodu patřili Kanice do roku 1945. Dovozuji tedy, byť jsem znak nad klenutým vstupem neidentifikoval, že erb tam vyvedený a zachovalý patří právě tomuto rodu.
 
Stručně dle knihy Čas hradů v Čechách, díl. 1, spoluautorky Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha; z části čerpáno i z knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Milosl. Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985; a také z knihy Modrá krev, Mašek Petr, nakl. Mladá fronta 2003.
 
      Kanický z Čachrova
kanicky-z-cachrova-web.jpg

 

 

 

 

 

foto © t. kordač