Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duntulm castle

Hrad Duntulm je památkově chráněnou zříceninou na severním pobřeží Trotternish (východní či severovýchodní poloostrov na ostrově Skye, Vnitřní Hebridy) ve Skotsku. Zřícenina hradu stojí v blízkosti osady Duntulm. Byl postaven na místě pevnosti z doby železné a krátce byl držen MacLeody of Harris. V roce 1540 navštívil hrad James V. Skotský. V 17. stol. přešel na MacDonaldy ze Sleatu. Hrad je skotskou národní památkou.

Hrad Duntulm byl postaven ve 14. a 15. století, kdy byla tato oblast předmětem sporů mezi klany MacDonald a MacLeod of Harris. Obrana hradu byla vylepšena v 16. a počátkem 17. století, kdy MacDonaldové definitivně získali převahu nad tímto územím. V roce 1618 sir Donald MacDonald z Sleatu, známý jako "Donald Gorm Og", 9. vůdce klanu, hrad opravil a přidal hradu druhou věž. Okolo roku 1650 vzrostla opět důležitost hradu a byl přistaven obdélníkový dům. Okolo roku 1732 byl hrad opuštěn, když sir Alexander MacDonald postavil novou rezidenci - Monkstadt House (8 km jižně) a použil mnoho kamene z hradu jako stavební materiál.

Hlavní stavba hradu má rozlohu asi 25 x 9m a stojí na čedičovém výběžku nad mořem. Z pevniny je ostroh s hradem chráněn vybudovaným příkopem napříč celé šíře ostrohu. Hrad nese klenby věže, která kdysi stála ve čtyřech podlažích, obklopená nepravidelnou hradbou. Pozdější dům z poloviny 17. st. měří asi 10 x 5 m. Jediný vstup byl přes úzkou štěrbinu ve skalním útesu nad mořem. Zřícenina hradu je nyní ve velmi špatném stavu. Zdivo padalo ve velkém rozsahu ještě v roce 1990.

Podle jedné místní legendy byl hrad opuštěn poté, co vnuk náčelníka klanu, který tam v té době sídlil, vypadl z okna a zemřel na skalách pod hradem. Klan Macdonald z Sleatu, někdy známý jako Klan Donald North a v Gaelštině - Clann Isisin, je skotský klan a odnož klanu Donald - jednoho z největších skotských klanů. Zakladatel MacDonaldů ze Sleatu byl nejspíše Hugh, 6. pravnuk Somerled, Pán ostrovů ve 12. století (Rì Innse Gall). Klan je známý v gaelštině jako Clann Isisin ("děti Isisin"). Klan i jeho šéf jsou uznáváni králem zbraní (znaků) -  Lordem Lyonem, který je heraldickou autoritou ve Skotsku. MacDonaldové z Sleatu se účastnili několika válek se sousedními klany, nejvíce s MacLeody of Harris a Dunveganu a MacLeany of Duart. Klan trpěl také bojem na počátku 16. století, když vedoucí členové klanu bojovali a vraždili jeden druhého.

Klan neochotně podporoval royalistickou věc ve Válkách tří království a těžce trpěl vojenskou porážkou od parlamentních sil v době Oliwera Cromwella. Klan později podporoval Jacobity v povstání roku 1715, ale odmítl vyjet pro Bonnie Prince Charlie a jeho otce o generaci později v roce 1745. Na začátku 18. století, byl klanový vůdce zapojen do plánu prodat nájemníky klanové půdy do otroctví v Amerických koloniích. Koncem 18. století se vůdci odcizili klanovému území a usadili se v severní Anglii a jen zřídka navštěvovali staré klanové země. V 18. a 19. století trpěli obyčejní členové klanů, protože mnozí byli vypovězeni ze svých pozemků, které byly v držení nepřítomných pronajímatelů – vlastníků – vůdců klanu. Dnes členové a potomci klanu žijí po celém světě.

                                            Pramen: https://en.wikipedia.org/wiki/Duntulm_Castle

puda-klanu-macdonnald-ze-sleatu-----kopie.jpg     mac-donald-ze-sleatu-_erb.jpg

                                                                               erb MacDonaldů ze Sleatu

 

mac-donald-ze-sleatu-_tartan.jpg   mac-donald-ze-sleatu-_badge.jpg

tartan MacDonaldů ze Sleatu                                       badge MacDonaldů ze Sleatu

 

foto (c) t.kordač, 2018